Brokovnice bazar a pouzdra na zbraně

Každá zbraň musí být nošena ve speciálním pouzdře a ta lze dělit podle různých hledisek. Buď podle jeho umístění, nebo dle použitého materiálu a samozřejmě v závislosti na druhu jeho obsahu.
Dle druhu je dělíme na pouzdra pro pistole a revolvery, tedy krátké, a na ty zbývající dlouhé, tzn. brokovnice, kulovnice, samopaly apod.

sestava brokovnic

Skryté nošení

Zákon nařizuje nosit osobní zbraň ve skrytém pouzdře. Musí být umístěno tak, aby nebylo viditelné, což je v některých případech nesnadný úkol, zvláště v létě, kdy je oděv tenký, lehký a omezený na minimální vrstvu.
Při pořizování pouzdra se musíte rozhodnout, zda zvolit samosvorné bez pojistky, nebo s pojistkou. Obecně je z hlediska bezpečnosti majitele výhodnější to samosvorné, pojistka je totiž umístěna blízko spouště a je nutné se s ní naučit zacházet, jinak může dojít ke smrtelnému úrazu. Ta bez pojistky lépe dosednou k tělu, jsou tenká a bezpečná, nevýhodné je pouze znesnadněné tasení zbraně.
Kotníkové– nosit pistoli nebo revolver v těchto místech není příliš výhodné, navíc je to možné pouze v chladnějších měsících roku, kdy nenosíme krátké kalhoty. Jsou přizpůsobena spíše pro sekundární krátké pistole.

střelba

Opaskové– velmi častý způsob nošení, mohou být i oboustranná. Pistoli ukryjete pod bundu nebo triko, které jsou volné a přetažené přes pásek kalhot.
Podpažní – umístí se na spodní část oděvu (triko nebo košili) a je skryté pod bundou. Jeho předností je velmi rychlé tasení, podobně jako u opaskového. Obecně se považuje nošení osobní pistole nebo revolveru smysluplné, jestliže jej dokážete vytasit do 2 sekund. Jinak ztrácí tento způsob ochrany význam.
U dlouhých zbraní loveckých a sportovních, např. kulovnic, brokovnice bazar, malorážek apod. také platí zákonné pravidlo nošení pouze skrytou formou. Většinou se jedná o speciální textilní, kožené nebo plastové vaky a kufry, kde záleží na typu, ráže, velikosti – délky pažby. Mohou být univerzální, nebo jednoúčelové, s optikou a bez optiky. Vnitřek je vyztužen molitanem nebo podobným elastickým materiálem.