Mami, já chci telefon!

Když se tak rozhlédnete kolem sebe, spousta dětí, i mladšího věku, už telefon má. Dokonce se objevují i případy, kdy dítě chodí teprve do školky, a hravě jeho ovládání zvládá. To ale není dobrý příklad. Malé dítě by mělo zůstat ve svém magickém období neovlivněno těmito záležitostmi. Kdy je tedy ideální věk?

Samozřejmě se názory liší. U někoho je signálem nástup do první třídy, u někoho až druhý stupeň. Je to individuální. Většina lidí by ale dítěti telefon svěřila ve věku 8 -10 let. To se shoduje i s pohledem psychologa, který se přiklání k věku 10 let.
internet, myšlenky

Pokud vaše dítě dojíždí do základní školy, nebo chodí na kroužky a celkově bývá častěji mimo domov, není určitě chybou mu mobilní telefon pořídit. Stačí ale jen nějaký obyčejný, tlačítkový, za nižší cenu, protože jediné, co potřebujete, je, aby se vám dítko dovolalo. Když se bude nudit, může si navíc zahrát hry, ty totiž obsahují i bezdotykové telefony.

Jestliže ale máte malé v dohledu, není to potřeba. Až se začne osamostatňovat a vy mu budete důvěřovat, je ten pravý čas. Navíc upřímně si řekněme, že bez telefonu by dítě mohlo být vyřazeno z kolektivu, protože je,,divné“, a to přece nechceme. Proto to s oddálením nepřehánějte.

Dotykáč má ty výhody, že v něm jsou užitečné aplikace, díky kterým si může procvičovat látku, jazyky, rozvíjet logické myšlení a kreativitu. Existuje zde také možnost blokování určitých stránek, takže se nemusíte bát, že nad vaší ratolestí nebudete mít dohled, technika pokročila.

Dbejte ale na to, aby se nestalo závislým nebo se cítilo méněcenně. Řekněte mu, kolik času by na mobilu nemělo strávit a jaké sociální sítě si nestahovat. Například Instagram je dle svých pravidel možno používat uživatelem od 13 let, to samé i Youtube. Jestli chce dítě opravdu tak moc sledovat své oblíbené youtubery, půjčujte mu svůj telefon a mějte tak přehled o tom, koho sleduje a jak dlouho.
dítě, sociální sítě

Zbytečně dětem nezakazujte telefon proto, že máte strach, co přijde. Taky by vám to v jejich letech nebylo příjemné. Až jim ho pořídíte, nechte jim svobodu s určitými hranicemi. Kdo z nás by byl rád, kdyby nám naši rodiče kontrolovali každý krok, který jsme udělali a neměli jsme tak žádné soukromí?

5/5 - (3 votes)